Hur många kalorier innehåller kaffe och andra drycker?
Detta är en uppskattning kring de vanligaste dryckerna, men det exakta kaloriintaget kan förstås variera. Beräkningarna är utifrån en dryckesvolym på 180 ml.
Eftersom antal kalorier till stor del beror på vad man tillsätter har vi utökat till tre olika listor.
Följ inlägget
1
följare
Ledsen för det sena svaret. Det är en normal stor dryck ur kaffemaskinerna. Recepten kan variera något men det baseras på vad man får ut i muggen.
Mvh
Öjvind
Vänligen
Katarina
Jag har tyvärr ingen uppskattning på den, det blev tvunget att begränsa urvalet en del.
Mvh
Öjvind
Vi har fått en ny kaffemaskin på jobbet från Selecta och den har en dryck som heter Caffe`lungo och vi undrar om den innehåller socker?
Caffe lungo en espresso med dubbelt så mycket vatten. Det bör inte vara något socker i den, ifall du kan återkomma med ID-nummer på kaffemaskinen kan jag dubbelkolla (recepten är inte alltid lika på de olika modellerna).
Mvh
Öjvind
Fick ingen träff på den, men har nu gått igenom de modeller som har Lungo. På 100 ml brukar det vara 0.16 g kolhydrater, varav 0 g sockerarter.
Mvh
Öjvind
På kaffemaskinen Ferrara innehåller (per 100 ml):
Cacao Creame: 10.82 g kolhydrater, varav 9.65 g sockerarter
Chocklad: 11.65 g kolhydrater, varav 10,24 g sockerarter
Detta är typiska värden som varierar beroende på vilka ingredienser man väljer till kaffemaskinen. Men båda dryckerna innehåller mycket socker.
Mvh
Öjvind
Vi har en selecta maskin på jobbet,
jag funderar över Mocka?
Samt mocka med vitt?.
Den fanns inte med på någon utav dessa listor.
MVH
Har tyvärr inte några exakta siffror på det, men borde vara något över kaffe med vitt eller kaffe med vitt och socker (när man jämför samma volym).
Mvh
Öjvind
Dock lite problematiskt när det inte går att räkna ut näringsvärden för att omvandla dem till points. För att kunna göra det behöver jag veta bland annat energi,protein, fett och kolhydrater per kopp/mugg. Jag har sökt i VV:s livsmedelsbas men kan inte hitta Selectas produkter och tror att de inte finns på grund av bristande information när det gäller näringsvärde. Tacksam för svar gällande detta.
Med vänlig hälsning
Lena.
Beklagar att svaret dröjt, det bör gå att räkna på det.
För Caprimo ekologiskt chokladpulver finns uppgifterna här:
https://shop.selecta.se/varma-drycker/chokladpulver/automatchoklad-ekologisk-1-kg.html
För Le Royal Gourmet - topping är det:
https://shop.selecta.se/tillbehor-kaffe-te/mjolkpulver/gourmet-topping-750-g.html
Mvh
Öjvind